VUODEN VAPAAEHTOINEN – PIRKKO PAAVOLA-HÄGGBLOM

Suomen Sulkapalloliitto on tehnyt vuoden 2019 valinnat ja vuoden vapaaehtoiseksi on valittu Turun Sulan Pirkko Paavola-Häggblom.

Liiton perustelussa kerrottiin, että Pirkko teki poikkeuksellisen paljon töitä liiton toimintakyvyn ja henkilöstön eteen vuoden 2019 aikana. Hän on ollut liittohallituksessa mukana vuodesta 2006. Pirkko on hoitanut vapaaehtoistehtäviä laajalla skaalalla rajatuomaroinnista liiton hallintoon saakka.

Seuratasolla ja Turun alueella Pirkon työ niin kentällä kuin Turun Sulan hallinnossa ajoittuu jo neljän eri vuosikymmenen ajalle. Hän on mm. toiminut pitkäaikaisesti Turun Sulan puheenjohtajana luotsaten seuran vaikeidenkin murrosvaiheiden ja taloustilanteiden läpi niin, että toimintakyky on aina säilynyt laadukkaana ja seuran etiketin mukaisena. Pirkolle ominaista on koko matkan ajan ollut se, että hän on aina tarvittaessa tarttunut aktiivisesti asemastaan riippumatta kaikenlaisiin tehtäviin.

Onnittelut vuoden vapaaehtoiselle.

Kategoria(t): Uncategorized. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.